Dlaczego warto lakierować drewniane meble?

Dlaczego warto lakierować drewniane meble?

Meble z prawdziwego drewna świetnie wyglądają w każdym pomieszczeniu w domu. Mogą one jednak kosztować więcej niż ich fornirowe odpowiedniki, ponieważ zapewniają autentyczne i solidne wykończenie.

Lakier jest bardzo dobrą opcją, aby nadać długotrwałe wykończenie drewnianym meblom. Jednym z powodów, dla których ludzie wybierają tę technikę jest to, że oferuje ona ochronę przed ciepłem i wodą, a także jest odporna na uderzenia. Lakiernicze wykończenia drewna są zazwyczaj przezroczyste i nadają się zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz.

Co to jest lakier?

Lakier jest połączeniem oleju schnącego, żywicy i rozcieńczalnika lub rozpuszczalnika. Może być również stosowany do malowanego drewna, aby nadać większy połysk i ochronę, a na rynku są nawet niektóre produkty, które bezpośrednio łączą farbę i lakier.

Na czym polega lakierowanie mebli?

Lakier nie musi „pokrywać” drewna ani zmieniać jego koloru. W zależności od wybranej opcji może służyć do stworzenia wodoodpornej bariery, która podkreśla naturalne piękno drewna.

Lakier impregnuje wykończenie drewna, aby podkreślić naturalny kolor w meblach, a także chroni je przed brudem, promieniami słonecznymi i wodą. Technika ta jest łatwa w zastosowaniu, dlatego polecana jest osobom niedoświadczonym, gdyż pociągnięcia pędzla nie są tak widoczne jak w przypadku farby czy lakieru. Jeśli szukasz najbardziej naturalnego wyglądu drewna dla swoich mebli, lakier jest doskonałą opcją. Lakierowane meble doskonale pasują do stylu wnętrzarskiego vintage. Przewodnik po stylu vintage znajdziesz tutaj.

Dlaczego warto lakierować meble?

Wykańczanie lub nakładanie na drewno powłok ochronnych lub uszlachetniających jest ostatnim etapem produkcji szlachetnych mebli drewnianych. Wykończenie mebli drewnianych może pomóc wydobyć ziarno i nadać mu piękny połysk, jednocześnie zapewniając ochronę przed wilgocią, olejami i innymi elementami.

Rozlane płyny i uderzenia są nieuniknione w ruchliwym domu rodzinnym. Niestety, te zdarzenia mogą powodować zarysowania i uszkodzenia rustykalnego drewna. Lakierowanie drewna pomaga je chronić i zapobiegać powstawaniu plam, tworząc barierę między drewnem a innymi elementami, takimi jak tłuszcz, kurz, brud i płyny.

Nałożenie lakieru na powierzchnię drewna może znacznie ułatwić jej czyszczenie. Drewno zawiera wiele małych „porów”, które mogą przyciągać brud i stać się idealnym miejscem dla bakterii. Lakier będzie działał jak uszczelnienie na drewno, utrzymując je w dobrym stanie przez wiele lat.