Osłony odpowiednie dla współczesnych domów z dużymi przeszkleniami – okiennice i żaluzje zewnętrzne

Osłony odpowiednie dla współczesnych domów z dużymi przeszkleniami – okiennice i żaluzje zewnętrzne

Należy wiedzieć, że okiennice zewnętrzne, podobnie jak wewnętrzne (shuttersy), z reguły produkowane są z drewna olchowego, sosnowego, dębowego albo egzotycznego. Dostępne są również modele wykonane z aluminium lub PVC. Skrzydła okiennic mogą być pełne, lamelowe lub łączone, na przykład na dole pełne, na górze zaś ażurowe. Są również okiennice z ruchomymi lamelami, które ustawia się w różnej pozycji, dostosowując do kąta padania promieni słonecznych.

Okiennice mogą być uchylne, czyli tradycyjne na zawiasach montowanych do ściany lub do ramy okiennej albo przesuwne – wtedy umieszczone są na szynach podobnie jak drzwi szaf wnękowych. Możemy je otwierać i zamykać ręcznie, ale lepiej wyposażyć w mechanizmy, dzięki którym skrzydła możemy otwierać i zamykać z wnętrza domu. Najprostszy jest mechanizm korbowy, ale lepszy będzie napęd elektryczny, uruchamiany przyciskiem lub pilotem.

Nowoczesnym typem okiennic są żaluzje fasadowe zbudowane z poziomych aluminiowych lameli, które można podnosić i opuszczać, a także zmieniać kąt ustawienia, co daje możliwość regulacji ilości światła wpadającego do pomieszczeń. Produkowane są w kilku wariantach (na przykład C80, C50, Z90) z wysokogatunkowej, aluminiowej taśmy oraz powlekane powłokami lakierniczymi, uodparniającej przesłonę okienną na warunki atmosferyczne.

Lekka, solidna, aluminiowa konstrukcja, specjalne prowadnice oraz osłony parkietu produkowane w kilku wariantach, a także możliwość wyposażenia żaluzji w automatykę pogodową umożliwiają montaż w dowolnych miejscach elewacji, na przykład we wnękach okiennych czy na dużych przeszklonych powierzchniach. Należy wiedzieć, że żaluzje fasadowe narażone są na zabrudzenia gromadzącym się na lamelach kurzem, drobinkami piasku czy zalegającymi liśćmi. Do czyszczenia lameli wykorzystuje się miękką szmatkę czy szczotkę. Nie należy ich czyścić na mokro, ponieważ wówczas mogłyby powstać nieefektywne smugi.

W żadnym wypadku nie powinno się stosować agresywnych środków czyszczących. O ile żaluzje fasadowe możemy wyczyścić samodzielnie, o tyle przeglądu mechanizmów, w jakie zostały wyposażone osłony, powinien co najmniej raz w roku dokonać specjalizujący się w tego rodzaju usługach fachowiec. Dotyczy to zwłaszcza żaluzji obsługiwanych elektronicznie.

A jeżeli chcesz wiedzieć, jak szybko posprzątać dom przed przyjazdem gości, spójrz na ten artykuł: https://www.poradybudowlane.pl/jak-szybko-posprzatac-dom/.