Jak wybrać odpowiednią podłogę do przedpokoju?

Jak wybrać odpowiednią podłogę do przedpokoju?

Przedpokój jest wyjątkowym miejscem w naszych domach. Narażony na największy ruch zwłaszcza w butach, pod którymi często znajduje się piasek i błoto, wymaga specjalnego traktowania. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej podłogi, która posłuży nam na lata i będzie spełniała najwyższe standardy.

Płytki na podłodze w przedpokoju

Największym standardem w przedpokoju są płytki podłogowe. Odporne na wodę, dostępne w wielu formatach i wzorach nawet imitujących drewno, wpasowują się do każdej stylistyki wnętrza. Dostępne są również płytki antypoślizgowe, których specjalna powłoka zapobiega ewentualnemu poślizgnięciu się w mokrym obuwiu. Teoretycznie jest to produkt, który świetnie nadaje się na warunki podłogi do przedpokoju. Jednak jego montaż sprawia, że musimy dokładnie przemyśleć wybrany model, gdyż moda z czasem lubi się zmieniać, a wymiana płytek jest niesamowicie kłopotliwa. Możemy oczywiście z biegiem lat położyć na nich inny produkt, jednak wtedy podnosimy poziom podłogi i musimy liczyć się z podcinaniem drzwi, co może okazać się kłopotliwe.

Panele winylowe w przedpokoju

Panele podłogowe winylowe są w stu procentach wodoodporne, możemy więc spokojnie postawić na nich stojak na ociekający parasol, czy mokre buty. Są dostępne w różnych wzorach, nawet imitujące beton, co świetnie wpasowuje się w nowoczesne wnętrza. Nie straszne są im piasek czy błoto. Bardzo często znajdują zastosowanie w obiektach o wysokim natężeniu ruchu jak hotele lub restauracje.

Panele winylowe są jednak cieńsze od standardowych rozwiązań i należy to uwzględnić przy dobieraniu podłogi do pozostałych pomieszczeń, które łączą się z przedpokojem oraz otworem montażowym drzwi wejściowych. Ciekawą opcją jest możliwość samoprzylepnego montażu, pamiętajmy jednak o idealnie prostym podłożu, aby zapobiec powstawaniu fal.

Przedpokój? A może panele laminowane „aqua zero”?

Nowością na rynku są panele podłogowe aqua zero. Są to podłogi laminowane, które posiadają specjalny zamek nie przepuszczający stojącej wody przez dwadzieścia cztery godziny. Takie rozwiązanie daje nam możliwość pozostawienia butów na przedpokoju bez obawy, że woda przeciśnie się pod spód panela. Dodatkowo wybierając panele podłogowe, w niektórych salonach sprzedaży może liczyć na montaż paneli podłogowych gratis, co zapewni gwarancję odpowiedniej jakości. Jeżeli jesteśmy zwolennikami płytek, panele możemy wybrać kierując się wzornictwem imitującym płytkę podłogową. Zaletą takiego rozwiązania jest prosty demontaż, więc w razie chęci odnowienia przedpokoju zawsze możemy zdecydować się na spokojną wymianę podłoża.

Artykuły o wystroju wnętrz, podłogach i stylach wnętrzarskich znajdziesz w serwisie bathroom.pl.

Wybierając podłogę do przedpokoju starajmy się unikać zbyt jasnych odcieni, mogą one uwydatniać często nanoszony bród i uwypuklać zużycie podłogi. Najlepiej sprawdzą się neutralne szarości lub standardowe dęby. Wpasują się kolorystycznie do każdego wnętrza i nie wyjdą z mody przez wiele lat.