Jak zakonserwować meble ogrodowe?

Jak zakonserwować meble ogrodowe?

Meble zewnętrzne są narażone na znacznie więcej uszkodzeń niż meble wewnętrzne. Chociaż wysokiej jakości meble zewnętrzne są dość łatwe w utrzymaniu, deszcz, słońce i brud mogą je uszkodzić, jeśli nie zadbasz o nie. Dekorowanie i wyposażanie balkonu, patio lub werandy wymaga inwestycji wysiłku i pieniędzy, dlatego celem jest utrzymanie mebli zewnętrznych w doskonałym stanie przez jak najdłuższy czas.

Pielęgnacja drewnianych mebli ogrodowych

Drewniane meble zewnętrzne są zazwyczaj wykonane z drewna tekowego i innych gatunków drewna, które są bardzo odporne na wilgoć i ataki owadów. Pomimo swojej twardości i odporności, wymagają pewnej opieki konserwacyjnej, aby zapewnić, że naturalne piękno drewna nie blaknie. Nieimpregnowane drewno z czasem szarzeje i może nawet pękać. Aby uniknąć tych problemów, wyczyść je dokładnie, aby usunąć brud i nałóż olej, aby odżywić meble i utrzymać połysk. Kiedy nie używasz swoich drewnianych mebli ogrodowych, zdejmij poduszki i przechowuj je oddzielnie. W przypadku deszczu, każdy materiał, który jest w kontakcie z drewnem będzie wchłaniał wilgoć i może spowodować plamy na drewnie.

W innym artykule przeczytasz, jaki rodzaj mebli ogrodowych wybrać: https://infobydgoszcz.pl/meble-ogrodowe-jaki-rodzaj-wybrac/

Pielęgnacja mebli ogrodowych z tworzywa sztucznego

Wysokiej jakości meble z tworzyw sztucznych i żywicy są bardzo trwałe i dostępne w wielu wzorach. Plastikowe meble zewnętrzne nie ograniczają się do typowych białych krzeseł, ale obecnie imitują inne bardziej atrakcyjne materiały, takie jak drewno i wiklina. Konserwacja tych mebli jest bardzo prosta, wystarczy okresowo czyścić je ciepłą wodą z mydłem, aby usunąć kurz i zapobiec gromadzeniu się brudu. W przypadku mebli plastikowych, które są mocno zabrudzone, możemy użyć specjalnych produktów lub nawet myjki ciśnieniowej, aby przyspieszyć proces czyszczenia i pozostawić je w idealnym stanie. Z pomocą wody pod ciśnieniem żaden zakątek nie pozostanie nieoczyszczony.

Pielęgnacja metalowych mebli ogrodowych

Metalowe meble zewnętrzne są zazwyczaj wykonane z aluminium lub żelaza. Aluminiowe meble ogrodowe są bardzo trwałe. Ich powłoka sprawia, że są odporny na rdzę, więc jeśli tylko nie są uszkodzone, można je bez problemu czyścić wodą z mydłem. W przypadku pęknięć lakieru, uszkodzona część będzie musiała zostać oczyszczona i przeszlifowana w celu jak najszybszej naprawy. Z żelaznymi meblami konserwacja będzie taka sama, okresowe czyszczenie wodą z mydłem i szmatką. Należy pamiętać, że farba, która je pokrywa, jest tą, która chroni metal, więc jeśli ulegnie uszkodzeniu, konieczne jest nałożenie nowej warstwy specjalistycznej farby.