Jedną z ciekawszych, silnie pachnących roślin, którą możemy uprawiać w domu jest jaśmin. Nie jest to ta sama roślina, co krzew ogrodowy zwany jaśminowcem. Odmiana domowa żyje w mieszkaniach przeważnie tylko przez jeden sezon, ale nie sprawia to, że brakuje ich miłośników.
Jaśmin lubi miejsca dobrze oświetlone, jednak takie, gdzie promienie słoneczne nie padają bezpośrednio. Latem nie musimy przejmować się temperaturą w domu, gdyż roślina ta doskonale rośnie w temperaturach pokojowych, może być także przeniesiona do ogrodu z uwagi na umiłowanie przewiewów. Zimą jednak optymalną temperaturą dla tego gatunku będzie 13 – 15 stopni Celsjusza. Nie warto więc stawiać jaśminu na parapecie nad kaloryferem, gdyż nie lubi ona suchego i gorącego powietrza. Lepszym miejscem na przezimowanie będzie oranżeria lub popularny ogród zimowy.
Jaśmin podlewamy co drugi dzień latem, a zimą raz na tydzień lub nawet jeszcze trochę rzadziej. Roślina ta woli zraszanie od podlewania, należy jednak uważać, by podczas tego zabiegu nie pryskać bezpośrednio na kwiaty, by uniknąć występowania plam na ich płatkach.
Nawożenie nie jest skomplikowane. Ogranicza się do wiosny i lata, kiedy to raz na dwa tygodnie używamy nawozu do kwitnących roślin doniczkowych. Wiosną możemy także przesadzić roślinę do większej doniczki, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Jaśminy można rozmnażać w warunkach domowych. Sadzonki wierzchołkowe pobieramy wiosną i ukorzeniamy pod przykryciem z folii, by zachować wilgotność powietrza w sąsiedztwie rośliny, w temperaturze 20 stopni. Po trzech, może czterech tygodniach ukorzenione już sadzonki przesadzamy do doniczek.
A jeżeli jesteś na drodze kolekcjonowania ciekawych porad, aby Twój dom stał się tym wymarzonym, możesz je znaleźć na naszej drugiej stronie. Na przykład, tutaj dowiesz się o zaletach nowoczesnych odkurzaczy bezprzewodowych.
Poza aspektem zapachowym jaśmin ma także niebagatelny aspekt wizualny. W okresie kwitnienia roślina obsypuje się pięknymi, delikatnymi białymi kwiatkami. Z pewnością można ją uznać za ozdobę każdego wnętrza czy ogrodu.