Kuchnia otwarta czy w osobnym pomieszczeniu?

Kuchnia otwarta czy w osobnym pomieszczeniu?

W przypadku remontu jedną z kwestii, która wywołuje dużo wątpliwości jest to, czy pozostawić kuchnię zamkniętą czy otwartą. Te dwie opcje mają różnych zwolenników. Projektując kuchnię należy pomyśleć o potrzebach rodziny i przeznaczeniu, jakie ma ona spełniać. Poniżej przedstawiamy zalety i wady tych dwóch rozwiązań, abyś mógł zdecydować, które z nich jest najlepsze dla Twojego domu.

Zalety zamkniętej kuchni

Zamknięte kuchnie zapobiegają rozprzestrzenianiu się zapachów w całym domu. Jeśli kuchnia jest oddzielona od pokoju dziennego, nie będziesz czuł zapachu jedzenia podczas odpoczynku. Dodatkową zaletą jest to, że izolują one od hałasów urządzeń domowych: okapu, pralki, zmywarki. Dzięki temu możesz mieć więcej spokoju podczas gotowania. Oddzielna kuchnia daje więcej prywatności. W przypadku bałaganu nie będziesz musiał oglądać go z salonu. Również w przypadku przyjmowania gości można zamknąć drzwi i odizolować pomieszczenie.

Jak wybrać idealny stół do kuchni?

Wady kuchni zamkniętych

Zmniejszają one poczucie jasności i wizualnej przestronności. Ścianki działowe sprawiają, że przestrzeń wydaje się mniejsza. Niektóre zamknięte kuchnie są ciemne, ponieważ mają tylko jedno małe okno. Zamknięta kuchnia wymaga więcej poruszania się przy nakrywaniu, przenoszeniu i usuwaniu jedzenia ze stołu.Izolacja społeczna. Kiedy przychodzą goście, kucharz nie może z nimi rozmawiać podczas gotowania.

Kuchnie otwarte: zalety

Istnieje wiele powodów, dla których warto zintegrować kuchnię z salonem. Sposoby aranżacji kuchni z salonem oraz zalety każdego z rozwiązań zostały szczegółowo opisane na tej stronie. Otwarta kuchnia to taka, która dzieli przestrzeń z innymi pomieszczeniami w domu. Otwarta kuchnia daje poczucie większego rozmachu. Dzięki wyeliminowaniu przegród efekt ten jest wzmocniony. Idealnie nadają się do małych domów. Są to zwykle jaśniejsze kuchnie. Największym problemem zamkniętej kuchni jest mała ilość światła. W otwartych kuchniach tak się nie dzieje, ponieważ korzysta ona ze światła, które przedostaje się z innych części domu. Pozwala na gotowanie z rodziną i przyjaciółmi. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wzmocnić więzi rodzinne i towarzyskie z gośćmi.

Jeden komentarz w temacie “Kuchnia otwarta czy w osobnym pomieszczeniu?

  1. Magda
    9 lipca 2021 at 22:16

    Rozważyłam wszystkie za i przeciw kuchni otwartej i zamkniętej i wnioskuje, że bardziej podoba mi się styl otwarty.

Dodaj komentarz